Te siedem tkanek organizmu w Ajurweda

Te siedem tkanek organizmu w Ajurweda

W Ajurweda rozróżnia się, podobnie do medycyny zachodniej, różne tkanki w organiźmie. W przeciwieństwie do medycyny konwencjonalnej podlegają one własnej logice. One komunikują wzajemnie i się wzajemnie opierają.

Siedem tkanek ciała jest określane , według ajurwedyjskiego konceptu jako Sapha Dhatu. Pojęcie Dhatu pochodzi z sanskrytu i oznacza "strukturę nośną".

W Ajurweda są rodzaje tkanek rozłożone i różnią się między sobą między innymi poprzez czas trwania procesu odnowy. Ponieważ one się odnawiają między sobą , oznacza to, że choroba jednej tkanki równocześnie oznacza chorobę innych.

Różne tkanki są następujące:

  1. Pierwsza tkanka , na której są wszystkie inne oparte , jest zwana Rasa. Tutaj mamy do czynienia z rodzajem osocza , powstającego poprzez przyjmowanie pożywienia . Poprzez metabolizm zostają zaopatrzone w odżywki wszystkie inne następujące tkanki z pomocą tego osocza.
  2. Rakta są czerwone składniki krwi.
  3. Mamsa obejmuje tkankę mięśniową i skórę.
  4. Tkanka tłuszczowa jest ogólnie określana jako Meda.
  5. Piąty typ tkanki nazywamy Asthi. To jest tkanka kostna ( stabilizująca część).
  6. Szpik kostny i tkanka nerwowa nazywamy Maya.
  7. Na koniec mamy tkankę organów rozrodczych w bardzo wąskim zakresie, ale również odnowę komórek , te nazywamy Shukra.

Ponadto należy do tego rodzaju substancja eteryczna, zwanej Ojas. Ona jest określana jako ósmy Dhatu. Ona powstaje przy pozytywnych przeżyciach i jest odpowiedzialna za gspodarkę energetyczną organizmu i komunikację między pojedyńczymi typami tkanek. Dodatkowo wzmacnia siły obronne i łączy ciało z duchem.

Warunkiem dla silnego Ojas jest zdrowy Agni , tzn. dobry ogień trawienia. Jest Ojas słabym , jest cały organizm z jego żywotnością i witalnością, osłabiony.

Rasa lub osocze jest substancją podstawową , na której opierają się wszystkie inne tkanki . Poprzez trawienie zostaje zamieniony pokarm w osocze . Ono cyrkuluje w całym organiźmie i dostarcza tkankom odżywki. Ponadto jest odpowidzialne za wodę i gospodarką elektrolitów. Rasa ma jego siedzibę w sercu , systemie limfatycznym , naczyniach krwionośnych i śluzówkach.

Dalszy metabolizm odbywa się w pojedyńczych tkankach, który im dostarcza w produkcji następne, najważniejsze odżywki.Jest produkowane za mało osocza , cierpią tkanki organizmu i tracą na ich witalności.

Tutaj widać bardzo dobrze , jak duże znaczenie ma odżywianie w Ajurweda. Tkanki ciała powstają poprzez metabolizm z osocza i w końcu z pożywienia.

Jeśli ciało nie otrzymuje wystarczających ilości odżywek na skutek jednostronnego systemu odżywiania lub poprzez fałszywe odżywki , powoduje to wiele problemów. Przy minimalnej ilości odżywek zużywa organizm własne zapasy ; przy fałszywym lub za obfitym - gromadzi je. Zaburzenia nastroju lub inne symptomy są następstwem. Po pewnym czasie pojawiają się choroby.

Tak samo ważne jak prawidłowe odżywianie jest dobrze funkcjonujący metabolizm. Do tego należą odżywcze jak i oczyszczające aspekty. Przy zaburzeniach oczyszczania gromadzą się odpady , co obciąża organizm i może prowadzić do chorób. Te objawiają się w tkankach i zależnie od nich, są dotknięte różne organy.

Każda tkanka może zostać dopasowana do jednego z trzech Doshas: Vata, Pitta lub Kapha. Jej typ , indywidualny typ konstrukcyjny i aktualny stosunek Doshas pozwalają wyciągać wnioski o aktualnym stanie zdrowotnym lub chorobowym.