Celulity - leczenie holistyczne z Ajurweda

Także Ajurweda nie może czynić cudów. Z holistycznym podeściem i rewitalizuącymi masażami  możliwa jest kosmetyczna poprawa celulitów.

Ponad 80 procent kobiet powyżej 30 lat cierpi na celulity. Szczególnie  pośladki, uda  , ale również górne ramiona  wykazują różnej wielkości dołeczki . Kobieca tkanka łączna z jej  komórkami tłuszczowymi  i skórką pomarańczową  nic nie ma przeciw celulitom. .. Jak ma sobie pomóc organizm przy tym nadmiernym rozciąganiu skóry poidczas ciąży ?
Czy ze słabej tkanki łącznej powstaną rozpowszechnione celulity jest zależne od odżywiania , ruchu, często otyłości. Stres, palenie papierosów  i alkohol  oraz za dużo kawy zaostrzają dodatkowo ten problem.

W Ajurweda są celulity  połączone z zaburzeniami  Vata -Kapha - Dohas - słabość tkanki łącznej to raczej zakres Vata , tłuszcz odgrywa rolę w Kapha. Dochodzi w nich do zaburzeń,powstaje rozpowszechnione zaburzenie równowagi metabolizmu , co - prowadzi do tkanki o złej jakości . Ze strony widzenia ajurwedyjskiego jest konieczny koncept holistycznego  leczenia, zawierający indywidualnie dopasowane  odżywianie, wystarczające dostarczanie płynów , regularny ruch - np. pływanie w zimnej wodzie . i specjalne masaże.

Odnośnie odżywiania - poleca Ajurweda ogólnie przy celulitach  ciepłe, lekkie posiłki  z warzywami i bardzo dużo przypraw , jak i mało mleka i jego produktów . Również mięso, ryby i chleb powinny być spożywane w małych ilościych . Gorąca woda i gorące herbaty  ziołowe  o działaniu odwadniającym  są bardzo istotne. Do nich należy mniszek lekarski i herbata z pokrzywy  jak i naturalna woda imbirowa  - ona pobudza trawienie co jest bardzo dobre dla tkanek.

Dodatkowo są w Ajurweda, obok dużo ruchu  stosowane regularne, specjalne masaże: w nich są używane ujędrniające skórę oleje ziołowe  jak i ciepłe,  nasączone olejek woreczki z ziołami . One witalizują  tkanki ,jak ogrzewające, a tym samym stymulujące krążenie opakowania błotka i przyczyniają się  do pobudzania metabolizmu  i odtransprtowania złych produktów. Również  Również odkwaszające kąpiele lub specjalne balsamy do ciała są pomocne. Przy celulitach jest pojęciem w Ajurweda  masaż jedwabistymi rękawiczkami.