Vwieży oddech i zdrowy głos z Ajurweda

Nieświeży zapach oddechu po spożyciu potraw z czosnkiem lub podczas postu  zostaje przez większość z nas  wybaczony, ale  chroniczny nadgiły  oddech - nie. Ale to jest prawie że choroba  populacji europejskiej i jej przyczyna leży głównie w zakresie jamy ustnej - gardła i krtani. Po  wyjaśnieniu ewentualnych źródeł chorobowych , mogą być pomocne pastylki i  płukanki ajurewdyjskie.

Wiele ajurwedyjskiech płukanek dla  jamy ustnej  , które automatycznie zwilżają  śluzówki jamy ustnej ( suche śluzówki mogą być również powodem zgniłego oddechu), ma dodatkowy efekt działania  - pobudzanie dziąseł i flory bakteryjnej w jamie ustnej i ich wzmocnienie - w przeciwieństwie do bardzo ostrych cukierków chemicznych  - są też bez jakichkolwiek działań ubocznych. Również są  ajurwedyjskie pastylki  pomocne: obok świeżego oddechu zapewniają silny , zdrowy głos.

Interesującym wariantem, dla zapobiegania zapachowi z jamy ustnej  lub jego łagodzeniu , jest substancja zastępcza dla cukru - ksylitol , która ma bardzo pozytywne działanie na zdrowie zębów  i śluzówki w jamie ustnej. Aczkolwiek ona jest tak słodka jak cukier , redukuje próchnicę i spowalnia powstawanie  chorób przyzębia  jak i kamienia nazębnego i - co jest bardzo praktyczne- redukuje pragnienia na słodycze. Ten ubogi w kalorie ksylitol jest pozyskiwany z kory brzozy , i w naszym przypadku nie używamy jego do pieczenia ciast czy słodzenia, ale tylko wyłącznie jako  pomocną płukankę , która nie jest połykana.
Ksylitol  zabiera pewnej bakterii  (Staphylococcus mutans) ważne do życia substancje odżywcze   tym samym ona głoduje, co wspiera rozwój zdrowej flory bakteryjmej.
Inną możliwością jest Bentonit : glina mineralna, który wchłania toksyny i pomaga je wydalać.

Również imbir położony jako cienkie plasterki na  język zapewnia świeży oddech  - jeśli sparzymy imbir gorącą wodą , pozostawimy to do naciągnięcia  powstaje ostra mieszanka, która może być pita - i jest bardzo  dobra dla zdrowego, silnego głosu.
Inne zioła, które mogą spowodować małe cuda  przeciw złemu oddechowi: świeża pietruszka  (podnosi poziom pH w jamie ustnej  co np. absolutnie nie podoba się bakteriom próchnicy), eukaliptus, koper włoski, rumianek, mięta, mirra, goździki, rozmaryn, szałwia, drzewo herbaciane, tymianek, cynamon.

Najważniejszą rzeczą przy nieświeżym oddechu jest  - obok kontroli zębów, dziąseł  u dentysty, zatok & co - u laryngologa  - zawsze zdrowa flora bakteryjna w jamie ustnej ; nie tylko  jej moc zapewnia świeży oddech , bez zdrowej flory nic nie jest możliwe . Wielu ekspertów poleca  również probiotyki dla zwalczania problemów z nieświeżym oddechem.