Piękne paznokcie są zdrowe - diagnoza ...

W Ajurweda służą włosy i przede wszystkim paznokcie  dla postawienia diagnozy typu: są paznokcie miękkie , delikatne, różowe  albo silne i grube? A  oże są łamliwe  i mają  gębokie i długie  rowki? A może białe plamki?... Co to może oznaczać?...

Wielkość, kształt, powierzchnia i kontur paznokci pokazuje znawcom Ajurweda  z jakim "typem" mamy do czynienia. Grube, silne , połyskliwe  i równomierne wskazują na  to, że ich " właściciel" jest typem Kapha. Są paznokcie szorstkie,  krzywe , suche  i łamliwe , wskazują na typ Vata . I delikatne, różowo przebijające , miękie i łatwo  zginane wskazują na Pitta.

Ale to nie wszystko: Białe plamy na paznokciach  mogą być wskaźnikiem braku  wapnia i/lub cynku. Długie rowki  powinny być poważnie traktowane , bo często nie funkcjonuje trawienie. Poprzeczne rowki  wskazują niedobory odżywek  , co występuje przy długotrwałych chorobach. Także zmiany kształtu można interpretować w diagnozie ajurwedyjskiej:  złuszczanie paznokci może wskazywać na niedobór witaminy B - lub witaminy  D  jak i  wapnia .

Do tego trzeba wiedzieć, że każdy palec (- paznokieć)  odpowiada organom. Dlatego ma tak ważne znaczenie  jaki pazokieć wykazuje zmiany: kciuk  jest odpowiednikiem mózgu , palec wskazujący  - płuc; stoi on podobnie do łyżki  krzywo  mamy problem z płucami.  Palec środkowy, wskazuje jak się czuje się jelito cienkie  - jest ciągle łamliwy  lub się złuszcza  to jest wskaźni na zaburzenia trawienia . Palec serdeczny  wskazuje stan nerek  - ma on białe plamy , dochodzi prawdopodobnie do gromadzenia kalku w nerkach  i powstawania kamieni . I palec mały jest odpowiednikiem serca. 

Także kolor paznokci ma znaczenie, odnośnie stanu psychicznego i fizycznego  człowieka - ale uwaga paznokcie rosną powoli. Dlatego cząsto widoczna jest chorobo bardzo późno.

Są  paznokcie mleczne  i  nieprzezroczyste  często powodem są choroby  jelit  a nawet wątroby. Są one żółte  - nie funkcjonuje wątroba  . Niebieskie paznokcie są wskaźnikiem  ostrych chorób serca  i pluc , bo praktycznie brak tlenu.

I jeszcze ma coś znaczenie. Księżyc paznokcia . Jest on niewidoczny  może to wskaywać na choroby nerwowe i/lub  choroby sercowe . Jest on ogromny  - mogą pojawić się zaburzenia rytmu pracy serca.