Gotować smacznie z Ghee!

Ghee  ( wymowa "Gie") lub masło klarowane  jest, według Ajurweda, najlepszym wśród wszystkich tłuszczy. Ono chłodzi organizm od środka . W Indiach i Pakistanie jest nie do pomyślenia kuchnia, w której by nie użyto Ghee; w Europie nie jest ono bardzo szeroko rozpowszechnionym , ale zdobywa na popularności! W przeciwieństwie do "zupełnego" masła jest "oczyszczone masło klarowane" o nazwie Ghee bardzo dobrze tolerowane - ono sprawia, że potrawy są lekkostrwne i może być użyte przez osoby z nietolerancją laktozy i białka mleka . I jeszcze jest przepyszne z jego lekko orzechowym smakiem.

Jeśli wierzymy nauce ajurwedyjskiej , ma Ghee posiadać cudotwórcze właściwości. W kuchni ajurwedyjskiej jest dlatego używane do smażenia, pieczenia i nawet frytowania, ponieważ można je bardzo wysoko podgrzewać, bez powstawania substancji trujących. Również dla celów medycznych  znajduje ono użycie, zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne. Ghee posiada np. działanie detoksykacyjne , wspiera koncentrację ,wspiera zachowanie tkanek i pomaga przy anemii. Zależnie od dodatkowych ziół od Chili poprzez cynamon i rozmaryn, majeranek i szałwię - różni się w smaku, i odrobinkę w działaniu.

Ghee można samemu bardzo łatwo  wyprodukować : w tym celu potrzeba  6 - 8 opakowań bezsolnego masła  - najlepiej z produkcji stosownej do gatunku  - powoli gotować w garnku . Powstająca biała masa jak sos , zaczyna się pienić ( to jest woda, białko  i tłuszcz masła). Piana na powierzchni powinna być sukcesywnie czerpana  i wyrzucona , albo pozostawiona do wyparowania.

Gotowe jest Ghee, jeśli woda całkowicie wyparuje i wyodrębnione białko gromadzi się na dnie garnka jako brązowa  masa. Wtedy trzeba garnek natychmiast zdjąć z ognia! Po tym procesie  wylewasz złocistą substancję  poprzez bardzo gęste sito  do słoika  i pozostaw jego przez parę minut na głowie. W ten sposób powstała próżnia gwarantuje lepszą długotrwałość , nawet poza lodówką.

Różnica między przemysłowym a własnym Ghee jest, że własnej produkcji zostaje dłużej podgrzane i dlatego przyjmuje brązowe zabarwienie poprzez wyodrębnione białko  i pozyskuje lekko orzechowy smak .Z jednego kilograma powszechnego masła , uzyskuje się 700 gramów Ghee - troszczkę mniej. Ono zawiera 29% prosto nasyconych kwasów tłuszczowych i ledwo 5% wielokrotnie nienasyconach kwasów tłuszczowych  jak iwitaminy A, D i E.