Skóra jest odzwierciedleniem Twojego ducha - jakim typem jesteś?

Skóra to największy narząd naszego organizmu i jest uaważana za zwierciadło naszego ducha - sucha, tłusta albo zwiotczała? A może gładka i czysta? Często  jest jej pielęgnacja nieodpowiednia, odżywiamy sią niezdrowo  i prowadzimy rabunkowy tryb życia. Kto chce określić typ swojej skóry z pomocą ajurweda , ma doskonałe szanse na prawidłową pielęgnację  i tym samym na świeży - zdrowy uśmiech , widoczny od razu w lustrze.

Przy czym: sto procentowy typ nie istnieje w Ajurweda, także nie odnośnie skóry. Prawie wszyscy ludzie mają skórę mieszaną  ze skłonnością  w jednym kierunku : Doshas, Vata, Pitta lub Kapha. To znaczy Dosha dominuje  - także przy skórze. I tak wyglądają te trzy rodzaje  w ich najczystszej postaci  - kiedy są zdrowe lub zaburzone. 

Vata skóra czuje się raczej chłodno, ma najczęściej delikatne pory , jest blada , sucha i reaguje bardzo wrażliwie na wpływy środowiska zewnętrznego, szczególnie zimna i suchości. Skóra Vata jest bardzo wrażliwa i jest szybko pękająca. Jeśli zostaje zachwiana jej równowaga , staje się łuszczącą  i bardzo szybko starzeje. Także zanieczyszczenia i blizny są  dużym problemem.
Dlatego właściwa pielęgnacja zawiera wszystko co ma do czynienia  z  ralaksacjyjnym masażem z pomocą olejków, odżywiających maseczek , rewitalizacją i  kremami odżywczymi .

Pitta skóra jest błyszcząca, dobrze ukrwiona i ciepła. Ona ma skłonności do wyprysków, trądzika , znamion , piegów i zmarszczek, łatwo  i dużo się poci , także na twarzy. Pitta - skóra skłania do powstawania zmarszczek i zaczerwień. Jeśli zostaje zachwiana jej równowaga , jest to połączone z niepokojem, nerwowością , wzdęciami, zaparciem i bezsennością. Dodatkowo dochodzi do nadmiernego pocenia się , zgagi , niepokoju , złości i uczucia stania pod napięciem psychicznym. jest
Pitta skóra chce być chłodzoną i uspakajaną np. poprzez  relaksacyjne masaże . I: zwracaj uwagę na równowagę kwasowo-zasadową.w zakresie żywienia!

Kapha skóra czuje się super, jest dobrze nawilżona i dość "gruba" Ona błyszczy , jest lekko oleista , ale miękka i gładka. Kapha skóra poci się mało  i jej karnacja jest jasna i blada. Słońce toleruje ona lepiej , także z zimnem dochodzi do ładu dzięki  izolacji tłuszczowej . Dochodzi do zaburzenia jej równowagi , pojawiają się głębokie pory i dochodzi do gromadzenia łoju i pojawienia swędzących i  liszajowatych ekzemów. To jest wskaźnikiem zaburzonego  metabolizmu , z gromadzeniem się wody  i toksyn - uczuciem ciężkości , ospałości  i niechęci, które mogą wzrastać aż do depresji.
Leczenie próbuje pobudzić przepływ limfy, aktywowanie metabolizmu  skóry  i wydalanie nagromadzonej szlaki. To jest możliwe m.innymi  z kąpielami pod parą  z dodatkiem olejków eterycznych i  gorącymi okładami , które wspierają  oczyszczanie , dają energię i poprawiają ogólny wygląd skóry..