Utrata wagi u Ajurweda nazywa się zwrócić uwagę na "typ"!

Sałatki są smaczne, zdrowe i pomagają w utracie wagi . Tak samo świeże owocoe. Odnośnie tego są wszystcy zgodni w zachodniej medycynie  odżywiania. Eksperci Ajurweda  widzą to bardziej zróżnicowane: to co dla jednego jest zdrowe i utrzymuje jego szczupłym, może u drugiego prowadzić do blokady  energii  - następstwem jest nadwaga. "Typ Kapha  traci na wadze z surówkami, typ Vata reaguje na to ze wzdęciem i gromadzeniem szlaki...i z tkanką tłuszczową (Neda - Dhatu)!

Z prawidłowym, odpowiednim dla każdego typu odżywianiem  można nie tylko osiągnąć własną idealną figurę , ale równocześnie wzmocnić zdrowie : od razu sypiasz lepiej , jesteś bardziej odpornym na stres i mniej podatnym na infekcje.

Konkretnie to oznacza:

Typy Vata powinnien jadać pożywenie uspakajające  ten niespokojny , zimny element powietrza . Do niego należą ciepłe potrawy oleiste jak np. odżywcze dania jednogarnkowe , zapiekanki i zupy. Również ryż, makaron , ciepłe mleko i śmietanka. 

W przeciwieństwie do tego, płomienny Pitta Doshu cieszy się , jak będzie chłodzonym , szczególnie latem. Szczególnie dobrym dla tego typu jest  kierunek smakowy gorzki , ponieważ może trochę hamować nadmierny aptetyt . Idealne są zielone jarzyny liściaste, ogórki, zielona sałata, grzyby, papryka, cukini,jabłka, ananas, słodkie wiśnie, rodzynki, jęczmień, owies, ryż , mleko , tofu i orzechy. 

Kto jest typem Kapha musi unikać głównie ciążkiego, tłustego i zimnego jedzenia i najlepiej  przestać jeść jak najbardziej smakuje - ten typ ma skłonności do nadwagi , jak cała Kapha konstytucja.Godne polecenia są posiłki : świeże owoce, sałaty i ogórki , jarzyny. Do nich grzyby, czosnek, jabłka, gruszki , kukurydza, żyto, jęczmień, chude mleko , mleko zsiadłe , drób, krewetki , imbir, kolendra i pestki słonecznika ( ale nie orzechy!)

Niezależnie od rodzaju typu są pomocne reguły Ajurweda podczas odchudzania : śniadanie powinno być lekkie. Dodatkowo: kto w południe  zawsze jada o 12.oo godzinie , będzie ciężej prybierał na wadze  - w tym czase pali się Agni , ogień trawienia , najsilniej. I po 18.00 godzinie nie wolno jadać nic żciężkiego, co leży na żołądku - ale take nie  ( kwaśne) produkty mleczne i nic surowego.

I jeszcze kilka zasad jak można można schudnąć z Ayurweda: pozostawić conajmniej 6 godzin miądzy posiłkami( kto nie chce jeść śniadania raniutko, powinien najlepiej z niego całkiem zrezygnować) - i w międzyczasie popijać przegotowaną, gorącą wodę z imbirem. Jako wsparcie można przyjmować ajurwedyjski  proszek do odchudzania , detoksykujący olejek masażu  lub oczyszczająco wspierać pracę jelit z ziołowmi tabletkami : Powodzenia!