Cukrzyca - tysiącletnie mądrości przeciw nowoczesnej chorobie populacki ludzkiej

Już od ponad 2000 lat  znali lekarze Ajurweda w Indiach Diabetes ( cukrzyca) i ją, oraz jej przyczyny opisali: w cukrzycy typu II jest głównym powodem styl życia , który zaprzecza własnej konstrukcji i tym samym prowadzi do zaburzenia równowagi  mtabolizmu.

Brzmi prosto:  człowiek określa własną konstrukcję i żyje według niej - i już widać rezultaty lecznicze. Początkowa równowaga zostaje przywrócona  i ustabilizowana. Ale tak proste to nie jest: obok wspierających masaży z olejami i ziołami  konieczne są kompleksowe zmiany  całego dotychczasowego stylu życia.

W cukrzycy, nie może utrzymać organizm cukru we krwi  w równowadze , ponieważ produkcja insuliny jest niewystarczająca, albo jej wcale nie ma. My rozróżniamy typy Diabetes  I i II.
Typ I jest to choroba spowodowana zaburzeniami systemu immunologicznego i jego jedyną możliwością leczniczą jest codzienne dostarczanie insuliny. Dodatkowo zdrowy tryb życia  z prawidłowym odżywianiem i dobre leki umożliwiają  prawie normalne życie.

Przeciwnie, cukrzyca  typ II - - najczęstsza forma cukrzycy  - idzie w parze z nadwagą , nadciśnieniem i wysokim poziomem cholesterolu . Madhavea Nidana napisał  w  starożytnej księdze Ajurweda  o jej powstaniu: "poprzez brak aktywności fizycznej , sen w ciągu dnia i regularne odżywianie , wzmacniające Kapha  zostaje metabolizowane jedzenie przesłodzone.(...) Poprzez tłuszcz powstaje tłuszcz."

Jak widać  chodzi o aktywnoć fizyczną i odżywianie -krótko mówiąc: więcej ruchu i mniej jedzenia.
Niestety zmiana funkcjonuje bardzo rzadko  i napewno nie z dnia na noc , aczkolwiek Ajurweda  nie poleca sportów wyczynowych, ale tylko delikatne  regularne poruszanie się  ( nowoczesna medycyna też to poleca) . Każdego dnia chodzić po schodach zamiast jazdy windą , spacery , joga, jazda rowerem  itd.. To robimy tak długo  - wytrzymać!!- aż rozwiniemy przyjemność  na ruchu . Najpóźniej po 3 miesiącach powinno być to widoczne i regularny ruch należy do naszego dnia codziennego, jak amen w pacierzu.

W odżywianiu byłoby najlepszym  słuchanie własnego ciała i somatyczna inteligencja - jeśli by to funkcjonowało! Często jadamy fałszywie i za dużo  jako zastępstwa  dla wewnętrznej pustki!  Wtedy mamy do czynienia z całą sytuacją życiową , której trzeba się bliżej przyjrzeć i którą trzeba koniecznie zmienić - umysł musi stać się aktywnym! W tym przypadku najlepiej pomoże  wykształcony ajurwedyjski doradca odżywiania. 

W każdym razie sensowne jest  spożywanie kozieradki lekarskiej , kurkumy czy imbiru ; jako zboże - jęczmień. Do tego dochodzi regularna kuracja  w formie masaży , kuracji z ciepłem lub terapia odprowadzająca toksyny . Tym samym mamy już odpowiednie podłoże , aby zatrzymać Diabetes typ II i jego poprawić - aby choroba nie prowadziła  do dalszych, bardzo złych innych następstw  zdrowotnych ( między innymi ślepota) !